Vol 7, No 27 (2013)

Sosyal Medyada Rekabet Analizi İçin Karşılaştırma Görevine Yönelik Fikir Madenciliği Modeli

Günümüz internet kullanıcıları bir yandan yeni nesil teknolojilerin getirdiği kolaylıklar sayesinde ağ üzerinde sosyalleşirken, diğer yandan da birçok iş alanında dönüşümlere neden olmaktadır. Artık işletmelerin sosyal medya olarak adlandırdığımız bu ortamlara eğilmeleri bir zorunluluk halini almıştır. Zira bu ortamlar kullanıcıyı pasif konumdan içerik üreten aktif kullanıcı haline getirmiş ve bünyesinde ürün ve hizmetlere ilişkin barındırdığı milyonlarca yorum ile işletmelere rekabet analizi, itibar yönetimi, kriz yönetimi, halkla ilişkiler gibi alanlarda yeni rekabet yöntemlerine olanak sağlamıştır. Bu doğrultuda çalışmada sosyal medyada rekabet analizi için karşılaştırma görevine yönelik bir fikir madenciliği modeli geliştirilmiştir.

Competitive Analysis on Social Media Comparison Task Oriented: Opinion Mining Model

Since social media environments can turn users from a passive position into active users who self-generate contents, in their millions of comments, relating to products and services thus providing enterprises the opportunities for new competition methods in areas such as competitive analysis, reputation management, crisis management, and public relations; an opinion mining model is used in the study for analysis of social media aimed at comparison purposes.

Table of Contents

Türkçe Makale

SOSYAL MEDYADA REKABET ANALİZİ İÇİN KARŞILAŞTIRMA GÖREVİNE YÖNELİK FİKİR MADENCİLİĞİ MODELİ SOSYAL MEDYADA REKABET ANALİZİ
İslam Mayda, Çiğdem Aytekin 414-425


Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 3.0 License.

ISSN: 2146-3328